Dodaj stronę do katalogu

Czym jest pełna księgowość?

Ocena: 8.7/10 (3 głosów)

Czym jest pełna księgowość?

Pełnej księgowości nie muszą prowadzić wszystkie firmy. W zasadzie znaczna większość z nich nie musi tego robić, dopóki nie osiągnie progów przewidzianych przez ustawodawcę. Dzięki temu mali i średni przedsiębiorcy spokojnie mogą z niej zrezygnować. Duże firmy jednak muszą bardzo mocno jej pilnować i zatrudniać ludzi, którzy zadbają o to, żeby była ona pełna i nie zawierała żadnych błędów czy nieścisłości.

Pełną księgowość prowadzi się przeważnie w naprawdę dużych firmach, które kwalifikują się do robienia tego z obowiązku. Przeważnie mają one swoją komórkę księgową, gdzie pracuje kilka osób i na bieżąco uzupełniają napływające do nich dokumenty. Pełna księgowość to nic innego, jak prowadzenie swoich ksiąg za pomocą planu kont i księgi głównej oraz ksiąg pomocniczych. Pozwala to na znacznie szczegółowsze rozbicie naszych składników majątkowych, co potem pomaga nam złożyć pełne zeznania do różnych urzędów. Na koniec roku za pomocą pełnej księgowości wykonuje się sprawozdanie finansowe, które jest przeznaczone do wglądu wszystkich zainteresowanych podmiotów, takich jak Urząd Skarbowy, właściciele czy potencjalni udziałowcy. Dzięki temu spółkę łatwo jest skontrolować, a ona teoretycznie nie może niczego przed nami ukryć. Szczegółowa księgowość pozwala też śledzić przepływ pieniędzy i łatwiej znaleźć potencjalny błąd, jeśli takowy się gdzieś między księgi wkradnie.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego biura rachunkowego - oferujemy zarówno pełną księgowość, jak i inne formy rozliczania się z US.

Komentarze:

Dodaj swój komentarz!

Zobacz podobne wpisy w tej kategorii: